Przeglądarki internetowe

Kontrola Rodzicielska w Windows

Kontrola Rodzicielska w Windows

Na rynku jest kilka programów, które modyfikują system Windows tak by dać nam możliwości kontroli poczynań naszego dziecka w internecie. Większość z tych programów jest płatana.  Systemy Windows 7 oraz Windows Vista i Windows  xp mają  wbudowaną funkcję Ochrony Rodzicielskiej. Jest ona całkowicie darmowa musimy posiadać tylko konto w usłudze Windows Live.

Założenie konta też jest darmowe. W poniższym artykule dowiesz się czym jest Ochrona rodzicielska w systemie Windows. Jak ją uruchomić i poprawnie skonfigurować w systemie Windows 7 oraz Windows Vista. Jeśli korzystasz z systemu Windows XP. przeczytaj artykuł: Kontrola Rodzicielska w Window XP

 

Podstawowe zadania Ochrony Rodzicielskiej w systemie Windows 7 to:

 • określenie czasu jakie dziecko może spędzać przed komputerem,
 • określenie programów gier z których może korzystać,
 • określenie kiedy dziecko może korzystać z określonego programu,
 • ograniczenie dostępu do niewłaściwych stron internetowych,
 • monitoring poczynań dziecka na komputerze

Pierwszą czynność którą musimy wykonać jest utworzenie kont użytkowników w systemie Windows dla nas i dla naszego dziecka lub dzieci. Nasze konto będzie miała uprawnienie administratora i będzie zabezpieczone hasłem. Konto dziecka może być bez hasła. Domyślnie mamy założone konto w systemie Windows dlatego musimy założyć do niego hasło, aby to zrobić przechodzimy do Panelu Sterowania. Klikamy znaczek Windowsa następnie Panel sterowania. W Panelu sterowania klikamy Konta użytkowników i filtr rodzinny. Następnie z pozycji Konta użytkowników wybieramy Zmień hasło systemu Windows. Na następnej stronie wybieramy Utwórz hasło dla swojego konta.

 

Kontrola Rodzicielska w Windows konfiguracja

 

W pole Nowe hasło wpisujemy nasze hasło w pole Potwierdź nowe hasło wpisujemy ponownie nasze hasło. Możemy także wpisać wskazówkę odnośnie naszego hasła. Pamiętać musimy o tym by hasło było na tyle trudne by nasze dziecko go nie odgadło. Po wypełnieniu wszystkich pól klikamy Utwórz hasło. Hasło zostało utworzone następnie przechodzimy do tworzenia konta dla dziecka.  Klikamy Zarządzaj innym kontem. Pojawi się nam okienko w którym widzimy dostępne konta w systemie. My klikamy Utwórz nowe konto. Pojawi nam się okienko w którym możemy wpisać nazwę konta np. imię naszego dziecka. Opcja Użytkownik standardowe powinna być zaznaczona. Po wpisaniu nazwy konta klikamy utwórz konto. Nowe konto zostało utworzone w systemie. Następnie klikamy Konfigurowanie ustawień kontroli rodzicielskiej.

 

Kontrola Rodzicielska w Windows konfiguracja

 

Pojawi się okienko w którym wybieramy Użytkownika dla którego chcemy założyć Kontrolę rodzicielską. Wybieramy konto naszego dziecka. Konto to jest opisane jako Użytkownik standardowy

 

 

Po wybraniu użytkownika komputer poprosi nas o podanie konta do usługi Windows Live. Jeśli posiadamy już konto w usłudze wpisujemy login i hasło jeśli nie posiadamy konta musimy go założyć. Założenie konta jest bezpłatne. (Jak założyć konto w usłudze Windwos Live). Po poprawnym zalogowaniu do konto System poprosi nas o zaznaczenie, które konta mają być monitorowane.

 

Kontrola Rodzicielska w Windows konfiguracja

 

Po zaznaczeniu konta (lub kont) klikamy Dalej. W następnym oknie zostaniemy poproszeni o przyporządkowanie konto systemu Windows do członka członka rodziny w funkcji Bezpieczeństwo rodzinne. W pozycji Członkowie rodziny w funkcji Bezpieczeństwo rodziny wybieramy Dodaj osobę Jaś (Gzie Jaś to imię nazwa naszego konta utworzonego wcześniej w systemie Windows)

 

Kontrola Rodzicielska w Windows konfiguracja

 

Następnie klikamy zapisz. Na ekranie pojawi się komunikat że system konfiguruję usługę musimy chwilę poczekać. Pojawi nam się okienko, które informuje nas że dla konta Jaś zostało włączone Filtrowanie sieci Web Blokowane są witryny dla dorosłych oraz że Włączona jest opcja Raportowania aktywności użytkownika. Klikając familisafety.live.com przechodzimy na stronę na której widzimy co robi nasze dziecko na komputerze.

 

Kontrola Rodzicielska w Windows konfiguracja

 

Stronę możemy przeglądać z innego komputera np. w pracy. Poprzez stronę możemy wprowadzić dodatkowe ustawienie.

Dostępne opcje to:

 

 

Możemy także dodawać nowych użytkowników, nowe komputery, usuwać członków rodziny, lub nadawać określone prawa. Każdy z tych tematów został dokładnie opisany na stronie "dziecko w internecie" wystarczy kliknąć na interesujący nas temat.

Posumowanie

Kontrola rodzicielska w systemie Windows 7 I Windows Vista to bardzo dobry i skuteczny sposób na kontrolowanie poczynań naszego dziecka w świecie internetu. Pozwala ona chronić nasze dziecko przed niewłaściwymi treściami pozwala monitorować jego działanie. Kontrola rodzicielska nie ogranicza się tylko to ochrony przed treściami w internecie. Dzięki niej możemy ograniczyć czas jaki nasze dziecko spędza na komputerze. Dużo zaletą programu jest brak dodatkowych opłat. Większość programów, które dają takie możliwości jest płatna.

Zalety Kontroli Rodzicielskiej:

 • Dostępny filtr dla stron internetowych,
 • możliwość przeglądania poczynań naszego dziecka,
 • zdalny dostęp do usługi,
 • możliwość skonfigurowania kilku kont oraz kilku komputerów jednocześnie,
 • możliwość ograniczenia czasu przebywania dziecka przed komputerem,
 • możliwość ograniczenia dostępu do gier i programów zainstalowanych w systemie.

Wady Kontroli Rodzicielskiej

 • Pełna funkcjonalność jest dostępna tylko w systemach Windows 7 i Windows Vista w systemie Windows XP została okrojona
 • filtr rodzinny dla stron internetowych działa tylko na przeglądarce Internet Explorer, konieczność zablokowania alternatywnych przeglądarek internetowych.

Na stronie Microsoftu dostępny jest filmy w wersji angielskiej z polskimi napisami przedstawiający Konfigurację funkcji kontroli rodzicielskiej