Przeglądarki internetowe

OpenDNS - blokowanie stron dla dorosłych przy pomocy serwera dns

OpenDNSFirma OpenDNS uruchomiła darmową usługę Family Shield (tłum. Tarcza Rodzinna), która blokuje zawartość internetu przeznaczoną dla osób dorosłych i pozwala na bezpieczne przeglądanie internetu przez nasze dzieci.  Rozwiązanie to jest jednym z łatwiejszych sposobów na chronienie swojego dziecka w internecie i trzymanie go z dala od stron przeznaczonych dla dorosłych. By zastosować usługę Family Shield nie jest konieczna instalacja, żadnego programu.

DNS to system, który zamienia adresy stron  zrozumiałych dla człowieka, na adresy zrozumiałe dla komputera. Więcej o DNS można poczytać na stronach Wikipedii.

Zalety usługi Family Shield firmy OpenDNS:

  • Gdy skonfigurujemy OpenDNS, na naszym routerze, wtedy usługa Family Shield będzie włączona na wszystkich urządzeniach korzystających z naszej sieci domowej.
  • Filtr sieci jest aktualizowany automatycznie, po pierwszej konfiguracji system korzysta z filtru, który udostępnia firma OpenDNS i jak podaje producent jest on aktualizowany 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
  • Ponadto usługa Family Shield blokuje strony niebezpieczne dla naszego komputera oraz zawierające wirusy.
  • Usługa jest darmowa

Usługę Family Shield możemy skonfigurować na dowolnym komputerze lub routerze. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Jeśli korzystamy z kilku komputerów w naszej domowej sieci, a chcemy zabezpieczyć tylko komputer dziecka, wtedy konfiguracja na komputerze jest dobrym rozwiązaniem.  Konfiguracja na komputerze jest też konieczna jeśli do łączenie z komputerem używamy modemu.

Konfiguracja na routerze pozwoli na korzystanie z usługi na wszystkich komputerach podłączonych do naszej domowej sieci.

Wady usługi Family Shield firmy OpenDNS:

  • Usługa Family Shield filtruje tylko połączenie sieciowe na którym jest skonfigurowane. Jeśli nasze dziecko korzysta z laptopa a podłączy go do innego internetu to wtedy będzie mogło korzystać z internetu bez ograniczeń.
  • Nasze dziecko może zmienić dostawcę DNS na swoim komputerze i wtedy filtr rodzinny przestanie działać. Konieczne jest założenia dziecku konta o ograniczonym prawach. Tak by nie mógł zmienić ustawień połączenia internetowego.
  • Strona projektu dostępna jest tylko w wersji angielskiej.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.opendns.com

Przykładowe konfiguracje Family Shield znajdziesz w artykułach: