Jak zadbać o bezpieczny internet dla naszych dzieci?

W dzisiejszych czasach większość rodziców jest już świadoma, że internet nie jest dla ich dzieci miejscem całkowicie bezpiecznym – pytanie nie brzmi już więc: „Czy dziecko jest w sieci bezpieczne?”, a „Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwami ze strony internetu?”. Rodzice, aby móc skutecznie zapobiegać zagrożeniom płynącym z wirtualnego świata, muszą przede wszystkim je znać i umieć odpowiednio rozpoznawać, tylko wtedy będą mogli skutecznie chronić swoje dzieci.

 

Zagrożenia wynikające z niebezpiecznych i szkodliwych treści

Dziecko w internecie może się natknąć na wiele niebezpieczeństw, jednak najróżniejszymi, a jednocześnie najbardziej popularnymi są materiały pornograficzne, filmy prezentujące różnego rodzaju dewiacje, treści promujące rasizm albo zachowania destrukcyjne takie jak samookaleczenia lub anoreksja. Treści takie, mimo że często prawnie zakazane są przerażająco łatwo dostępne – warto wiedzieć, że ich oglądanie jest przyczyną spadku poczucia bezpieczeństwa oraz pojawiania się różnego rodzaju negatywnych emocji u dzieci.

 

Zagrożenia wynikające z niebezpiecznych kontaktów w sieci

Zagrożenia z sieci, to jednak nie tylko niebezpieczne treści, to również niebezpieczne kontakty, jakie nasze dziecko może nawiązać przez internet, który pełen jest ludzi mających nie do końca dobre zamiary. Szczególnie niebezpieczne mogą być spotkania na żywo, które mogą skończyć się nawet wykorzystaniem seksualnym dziecka.

 

Cyberprzemoc – najnowszy rodzaj zagrożeń

Cyperprzemoc, czyli forma agresji w internecie, związana z umieszczaniem w sieci kompromitujących filmików o danej osobie, czasem tworzeniem fikcyjnych i obraźliwych profili na portalach społecznościowych itp. – w każdym z tych przypadków jest to jednak bardzo dotkliwe dla dzieci, doświadczających tego typu przemocy, której najczęstszym efektem jest wykluczenie oraz stany depresyjne.

 

Rodzicu – chroń swoje dziecko!

Przede wszystkim to rodzice są zobowiązanie do tego, aby chronić swoje dziecko przed wyżej wymienionymi zagrożeniami, jednak jak to zrobić? Przede wszystkim należy wdrożyć w życie zasadę „ufam Ci, ale Cię sprawdzam”. Rodzic każdego dziecka musi mieć wgląd w treści, które jego pociecha ogląda w internecie, aby w razie czego móc odpowiednio wcześnie zareagować. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne przeglądarki, które można bez problemu zainstalować na komputerze, a które uniemożliwiają dzieciom dostęp do treści, które nie są przeznaczone dla nich. Można również zainstalować specjalne aplikacje służące do kontroli rodzicielskiej – wysyłają one komunikat do rodziców, gdy dziecko odwiedza niewłaściwe strony.

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o tym, że nic nie zastąpi szczerej rozmowy oraz wytłumaczenia dziecku, na co musi uważać w internecie – to my jako rodzice dajemy naszym dzieciom przykład, o czym nie można zapominać – wiele rodziców umieszcza w sieci zdjęcia oraz informacje prywatne, a potem dziwi się, że ich dziecko podzieliło się swoim zdjęciem z nieznajomym.

Konieczne jest również pokazanie dziecku uroków prawdziwego świata, wtedy zdecydowanie rzadziej zagłębiać się będzie w internet – nuda oraz brak kreatywnego zajęcia to główne przyczyny, które pchają dzieci do odwiedzania stron nieprzeznaczonych dla nich lub zawierania znajomości przez internet, gdzie łatwo udawać osobę zainteresowaną jego problemami.

Internet nigdy nie był ani nie będzie miejsce całkiem bezpiecznym, jeżeli jednak my jako rodzice będziemy znać zagrożenia oraz nauczymy się o nich rozmawiać z dziećmi to internet stanie się dla nich nie tylko zagrożeniem, ale i oknem na świat – wszystko zależy jednak od nas – dorosłych.

Źródło: http://fdds.pl/problem/bezpieczenstwo-dzieci-online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *