Skarbonka dla dziecka – czy to jeszcze działa?

Dzieci są naszą inwestycją, dlatego dbanie o ich przyszłość leży w naszych rękach. Stąd warto oszczędzać, aby ją zabezpieczyć. Przez wiele lat opcją, jaką były specjalne lokaty – skarbonki, ale czy to nadal istnieje? I czy mają sens? Oto kilka wskazówek jak zadbać o przyszłość dziecka i w jaki sposób sprawić by było to opłacalne.

 

Po co dziecku lokata?

W momencie, kiedy nasza pociecha ukończy 18 lat, może mieć naprawdę szalone a czasami wymagające większych finansów pomysły. Czy to wyjazd na studia za granicę, czy podróże, a może chęć usamodzielnienia się i wynajmu lub zakupu mieszkania. W tym momencie warto, aby miało zabezpieczenie w postaci odkładanych przez lata pieniędzy. To także odciąży domowy budżet, bez potrzeby nagłego zapożyczania się w firmach i instytucjach, lub przykrego odmawiania naszemu dziecku rzeczy, o których marzy, wchodząc w dorosłość.

 

Jak działają lokaty – skarbonki?

Jest to rodzaj rachunku oszczędnościowego, na który wpłacamy co miesiąc pewne środki, zazwyczaj z określonym minimum. W ten sposób odkładamy pieniądze w bezpieczne miejsce. Ponadto są one odpowiednio oprocentowane i im dłużej wpłacamy środki, tym są większe korzyści po wkroczeniu dziecka w pełnoletność. Dlatego warto założyć lokatę już w okresie niemowlęctwa, aby później nasz maluch mógł mieć największe profity.

 

Jakie są zalety założenia lokaty skarbonki dla dziecka:

  • dziecko pozna zalety sukcesywnego oszczędzania, ale może to być także zdobycie świetnych nawyków dla nas
  • zwiększamy szansę na to, że po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia, otrzyma ono duży zastrzyk finansowy, na który normalnie może nie byłoby nas stać, dla budowania samodzielnej przyszłości, lub realizacji planów
  • w razie czego zabezpieczymy nie tylko dziecko, ale i całą rodzinę w przypadku dramatycznego dołka finansowego lub gdy nasze dziecko po osiągnięciu dorosłości nie będzie potrzebować tej formy wsparcia

 

Czy są inne możliwości zabezpieczenia przyszłości dziecka?

Oczywiście, lokata-skarbonka nie jest jedyną opcją, dzięki której nasze dziecko ma zapewniony dobry start w dorosłość. Jest to produkt, który determinuje swego rodzaju zachowania idące w celu oszczędzania na przyszłość, ale istnieją także inne rozwiązania? Wśród nich także te sprawdzone formy oszczędzania nieżalenie od powodu – można tu wymienić konta oszczędnościowe, które sprawdzają się nawet przy krótkofalowym oszczędzaniu, gdy postanowimy wesprzeć przyszłość dziecka, które jest już w wieku nastoletnim. To samo tyczy się wszelakich lokat, gdzie zawsze można niewiele, bo niewiele, ale pomnożyć wpłacone pieniądze. Kolejne możliwości to między innymi Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK) będące polisą posagową, wspierającą dziecko po ukończeniu pełnoletności, jak i oferujące w razie nieszczęśliwego wypadku zadośćuczynienie pieniężne.

Jeżeli sami nie mieliśmy tego typu startu w życiu, wiemy, jak może być ciężko, aby się rozwijać i planować samodzielną przyszłość u progu dorosłości. Dlatego kochając nasze dzieciaki, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko to, czego potrzebują teraz, ale też mieć długoterminowe plany. A tu świetna może się okazać lokata-skarbonka lub inny rodzaj wieloletniego oszczędzania.

 

One thought on “Skarbonka dla dziecka – czy to jeszcze działa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *